Albena

Pokud jste někdy byli v lázních a představovali si, jaké by to bylo, kdyby bývaly ležely u moře, na dovolené v bulharském letovisku Albena máte možnost si takovou kombinaci vyzkoušet.

Albena leží na pobřeží Černého moře asi 30 km od Varny. Jedná se o cíleně vybudované letovisko (práce začaly v roce 1958 podle návrhu architekta Waltra Gropia), jehož účelem je poskytnout svým hostům maximální komfort. Všechny hotely prošly v nedávné době kompletní rekonstrukcí a mohou se tak znovu bez uzardění chlubit svými unikátními vlastnostmi. Ačkoli totiž nejsou příliš vysoké, jejich terasovitá struktura zajišťuje maximální množství slunečního svitu do každého pokoje a u drtivé většiny i výhled na moře.

Pohádkové panorama dokresluje čistá dlouhá pláž, která je opravdovou chloubou regionu. Písek je jemný a čistý, voda příjemně teplá a krystalicky průzračná. Vzhledem ke geografickým vlastnostem zálivu není moře ani ve větší vzdálenosti od břehu (100-150 m) příliš hluboké. Po celé její délce (6 km) naleznete spoustu provozovatelů vodních sportů (potápění, windsurfing).

Nejedná se však pouze o hotely a pláže – Albena je dnes čilé městečko s bohatým nočním životem. Jeho ulice nabízí výběr z celé řady restaurací (nabízejících tradiční bulharskou, ale i další kuchyni; vyhlášené jsou speciality z mořských plodů) či obchodů, které jsou obklopeny spoustou zeleně a městských parků. Vše je propojeno příjemně jednoduchou hromadnou dopravou.

Pokud si budete chtít vyrazit do okolí, větší hotelové komplexy obvykle nabízejí projížďky „jeep tour“. Destinace si můžete zvolit podle vlastní povahy či momentální nálady, v nabídce jsou například středověké památky nebo úžasné pobřežní scenérie, ale i třeba ochutnávka bulharského vína či návštěva oslavy některého z místních svátků.

Odpočinout si pak můžete v místních vyhlášených lázních, kde teplota minerálních pramenů může dosahovat až 300 °C. Ačkoli je zdejší specializací léčba pohybového ústrojí, vítáni jsou i unavení cestovatelé.


Sponzorované odkazy: 

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*
*
Website

Type The Green Captcha Characters Below.

Můžete používat následující HTML značky a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>